Haber

SABİM üyesi hekimler işini bıraktı!

MERSİN (İGFA) –Aile hekimleri, nitelikli sağlık hizmeti için Sağlık Bakanlığı tarafından seslerini duyurmak amacıyla 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren iki günlük iş tatili başlattı.

19’u sendika ve 2’si Aile Hekimliği Federasyonu olmak üzere toplam 21 STK’nın bir araya gelmesiyle kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Gayret Platformu (SABİM), haklarını alana kadar çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı.

SABİM üyesi aile hekimleri ve çalışanları adına Mersin Toros Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Birlik ve Dayanışma Derneği Hukuk Genel Sekreteri Uz. Dr. Çağlar İhtimam, taşınmadan önce bakanlığın kendilerine hareketten vazgeçirmek için bir mektup gönderdiğini ancak samimi bulmadıkları mektubun gerçekçi olmayan vaatlerle dolu olduğunu anlattı.

Eyleme 2 gün kala aile hekimliği sözleşmesi ve ödeme yönetmeliğinde ‘önemli’ değişikliğe gidildiğini anlatan Uz. Dr. Çağlar İtina, “Eskiden ceza yönetmeliği dediğimiz ve İttihat ve Dayanışma Birliği olarak kanunla hükümsüz kıldığımız yönetmelik yerine, yerine göre yamalanmış yeni bir yönetmeliğimiz var. moda trendi. Bu moda olan yönetmelik bizi çok güldürdü. Çünkü bambaşka bir kanun olan Aile Hekimliği kanununu, bambaşka bir kanun olan 657 DMK’nın disiplin hükümleri ile yamamamaya çalıştılar. Akıllara zarar!” dedi.

HEKİMLERDEN BAKAN’IN MEKTUBUNA ELEŞTİRİ CEVAP!

HBirlik ve Dayanışma Derneği Genel Hukuk Sekreteri Uz. Çağlar İtina, bakanlığın gönderdiği yazıdaki tek somut gerçeğin, sağlık çalışanlarına yapılan teşvik ödemelerinin tavana yapıştırıldığı için gülünç bir noktada olduğunun kabul edilmesi olduğunu belirterek, “Eğer bir yazı yazıyorsanız. Eylemi kırmak için mektup yazdınız, Aile Sağlığı çalışanlarına yönelik yasayı neden değiştiremediniz? Oradaki 1.5 sayısını neden kaldırmadınız? Örneğin en az 3 ? Sayısız çanta kanunlardan birine bakar. Samimi olduğunuzu düşünmüyoruz. Yanlış bir algı yaratma çabalarınız beyhudedir” dedi.

Bakanlığın mektupta sağlık çalışanlarının sokağa çıkma eyleminin hoş karşılanmayacağını belirttiğini belirten Dr. Bakan. Demokratik hak mücadelemiz için alanlarda basın açıklaması yapıyoruz.”

haberyenice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu