Haber

Libya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Libya’daki siyasi süreci ve seçimleri görüştü

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Dışişleri Bakanı Necla el-Mengush, Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşler Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo ile Libya’daki siyasi sürecin başarıya ulaşması için yürütülen çalışmaları ve Libya’da yapılması planlanan seçimleri görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Menguş, BM Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Libya’daki siyasi sürecin başarıya ulaşması için gösterilen yerel ve uluslararası çabaların pekiştirilmesi ele alındı.

Ülkede seçimlerin adil ve şeffaf yasalarla yapılması sorununun da ele alındığı belirtildi.

İkilinin Libya’da istikrar için yürütülen çabalara verilen desteği vurguladığı ve tüm kesimleri diyaloğa bağlı kalmaya teşvik ettiği kaydedildi.

11 Temmuz’da Libya Yüksek Danıştay, seçim maddelerinin onaylanmasından 240 gün sonra seçimlerin yapılmasını öngören yol haritasını kabul etti.

Ne oldu?

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin altı üyesinden oluşan Seçim Maddeleri Tespit Komisyonu, Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde, Anayasa Beyannamesi’nin 13’üncü maddesinde değişiklik yapmak için bir süredir toplanıyor. ülkedeki seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilmiştir.

Komite üyelerinin, Libya’da 3 Haziran’da seçim yapılmasının önünü açan yasaları oy çokluğu ile kabul ettikleri açıklandı.

Buna rağmen Danıştay’ın 61 üyesinden 54’ü ve Temsilciler Meclisi’nin bazı üyeleri ile ülkenin en güçlü muhalefet partilerinden biri olan Adalet ve İnşaat Partisi ve diğer bazı partiler yaptıkları açıklamaları yaptı. ayrı açıklamalarında Fas’taki toplantının sonuçlarını kabul etmiyorlar.

Libya’da Seçim Yasalarını Belirleme Komisyonu’ndan 9 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, seçim yasa tasarısının üyelerin oybirliğiyle kabul edildiği, kesinleştiği ve bir sonraki seçimlerin bunlara göre yapılacağı belirtildi. yasalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu