Haber

Dünya bu fotoğrafı konuşuyor: Spor diplomasisi istikrarı değiştirecek

Erdoğan’ın İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi finali heyecanında liderlerle verdiği poz yabancı basının gündemi oldu. Al Monitor sitesi, “Erdoğan, Şampiyonlar Ligi finalinde BAE ve Libya ile futbol diplomasisi yürütüyor” başlıklı bir haber yayınladı.

Manchester City, İstanbul’da oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Inter’i 1-0 mağlup etti ve tarihinde ilk kez kupanın sahibi oldu. Dünyanın dört bir yanından farklı isimlerin akın ettiği İstanbul’da liderler bir araya geldi.

ERDOĞAN SPOR DİPLOMASİSİ YÜRÜTÜYOR

Al Monitor, Erdoğan’ın finali Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Libya Başbakanı ile izlediğini bildirdi. ‘Erdoğan final maçında bariz bir spor diplomasisi yürüttü’söz konusu.

Erdoğan’ın Al Nahyan ile görüştüğünü yazan Al Monitor, şu ifadelere yer verdi.

“Erdoğan’ın 3 Haziran’da onlarca dünya liderinin katıldığı göreve başlama töreninin ardından baş başa ağırladığı ilk yabancı devlet başkanı. İkilinin ikili ilişkileri görüştükleri, birlikte futbol maçı izledikleri ve bir İstanbul’da yemek yedikleri görüldü. restoran.”

“Yıllarca süren derin soğukluğun ardından Türkiye-BAE ilişkileri, Ankara’nın Suudi Arabistan, Mısır, İsrail ve BAE dahil eski bölgesel düşmanları ile ilişkileri yeniden kurma çabalarının bir parçası olarak son iki yılda büyük ilerleme kaydetti.”

Türkiye’nin BAE’nin en büyük 6. ticaret ortağı olduğunun altını çizen Al Monitor, haberde şu ifadelere yer verdi;

“BAE, beş yılda 40 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması imzaladı. Abu Dabi, Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından 31 Mayıs’ta anlaşmayı onayladı.’

KÖRFEZ İLE LİBYA ARASINDAKİ GERİLİMİ AZALTMA ÇALIŞMASI

Al Monitor, maç sırasında bir araya gelen Al Nahyan ile Dibeybe arasındaki tansiyonun da düştüğünü yazdı:

“Maç, Ankara’nın, Dibeybe hükümeti ve Trablus merkezli hükümetin çatışmadaki rakibini desteklemesiyle, Abu Dabi’nin ortasındaki gerilimi azaltmak için yaptığı bir futbol diplomasisi saldırısı olabilir. Nahyan’ın konumu daha sonra Dibeyba’nın BAE’ye birkaç ziyarette bulunmasıyla yumuşadı. .”

BAE Devlet Lideri Al Nahyan, iç savaşta karşı taraf olarak bilinen Temsilciler Meclisi hükümetinin başkanı General Khalifa Haftar’ın sadık destekçisiydi.

Türkiye ile BAE arasındaki normalleşmenin ardından Abdülhamid Dibeybe, bu yılın şubat ayında Al Nahyan ile bir araya geldi.

Türkiye, 2020 yılında Başbakanlık Dibeybe’deki Milli Mutabakat Hükümeti’ne takviye kuvvet verdi. Türk donanmasının kurduğu hava savunma ağı Bayraktar TB-2 SİHA’lar ve Türk subaylarının eğittiği Libya askerleri, BAE’nin desteklediği Hafter güçlerini geri püskürtmeyi başardı, ABD, Rusya ve Fransa.

 

 

habermustafakemalpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu