Haber

Brezilya ve Şili Cumhurbaşkanları İsrail’in Gazze Saldırılarını Kınadı

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden baskınlarına tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabı X’ten paylaşım yapan Lula da Silva, Gazze’de büyük bir insani trajedi yaşandığını belirterek, Birleşmiş Milletler’e (BM) ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.

Lula da Silva, “Gazze Şeridi’nde savaşla hiçbir ilgisi olmayan 3 binden fazla çocuğun ölümünü görmek beni üzüyor. Peki, savaşı çıkaranlar şimdi bu çocukların ölümüne üzülüyor mu? Eşyaların yükünü hissediyor musunuz? Ölenlerin çoğunluğunun çocuk olduğunu ilk kez görüyoruz. Sorumluluğu üstlenen ve bekleyin diyen yok.” “Tanrı aşkına, dur!” dedi.

Şili Devlet Başkanı Boric de sosyal medya hesabından İsrail’in Gazze saldırılarını eleştirerek, “Şili, Gazze’deki Filistin halkına yönelik toplu cezalandırmayı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 8 binden fazla kişinin hayatına mal olan bu askeri operasyonları şiddetle kınıyor. uluslararası temel haklara saygı eksikliği.” kınıyor ve yaşananları büyük bir endişeyle takip ediyor.” paylaşımında bulundu.

Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları nedeniyle Şili’nin Tel Aviv Büyükelçisi’nin istişarelerde bulunmak üzere ülkeye geri çağrıldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu